Silná menstruace - menu
Silná menstruace - existuje pomoc při silné menstruaci?Úvod

Co se děje během menstruace

Silné krvácení

Jak zmírnit silnou menstruaci

Antikoncepce

Bolestivá menstruace versus bolesti
v zádech
Co se děje v ženském těle během menstruace?

Menstruace. Měsíčky. Menses. Perioda. Cyklus. Tato všechna pojmenování a mnoho dalších si zasloužilo periodické krvácení vyvolané fyziologickými změnami v těle dívek a žen na celém světě. Úderem prvního menstruačního cyklu se žena ocitá ve svém reprodukčním období a teoreticky je připravena na plození dětí. Od této doby se menstruace stává neoddělitelnou součástí života každé ženy až do tzv. menopauzy, která svým nástupem reprodukční období ženy uzavírá.

Co se děje při menstruaci?

Definovat menstruaci není nijak obtížné. Můžeme ji označit na příklad jako proces zbavování se větší části děložní výstelky, která spolu s krevními produkty vychází přes vaginu z těla ven. Jelikož tento proces nastává opakovaně s periodou cca 28 dní, nazývá se cyklem.
Za první den menstruačního cyklu se považuje den prvního menstruačního krvácení. Od tohoto dne dochází v ženském těle k následujícím procesům. Nejprve ve vaječnících dozrává Graafův folikul, který je zodpovědný v době ovulace za uvolnění jednoho až dvou vajíček vhodných k oplození. Souběžně s tímto procesem nastává obnova a růst děložní sliznice, která se tímto připravuje na případné uhnízdění oplozeného vajíčka. Nedojde-li však k oplodnění a následnému těhotenství, část nevyužité děložní sliznice se odloučí a je odplavena z těla ven, čímž začíná nový menstruační cyklus. Menstruace trvá orientačně 4-6 dní a je jedním z ukazatelů, i když ne jednoznačným, že žena není těhotná.

Celý proces menstruace je řízen hormonálně, a proto je často doprovázen různými druhy bolestí, nevolností či změnou nálad. Jelikož se však tyto negativní „vedlejší účinky“ menstruace opakují pravidelně s jejím příchodem, může se na ně žena do jisté míry připravit či dokonce v ideálním případě nalézt metody, které ji pomohou tyto symptomy alespoň zmírnit.

Únava během menstruce je zcela normální

Každá žena prožívá svou menstruaci individuálně.

Menstruace je proces, který nelze striktně standardizovat nejen co se týče délky samotné menstruace, ale také celého cyklu či doprovodných příznaků. Spíše než na délce cyklu záleží na jeho pravidelnosti, která by se měla po několika letech ustálit. Pravidelnost menstruace je znakem, že celý cyklus probíhá v pořádku. Výjimečně může být perioda narušena stresem, přílišnou fyzickou aktivitou, nedostatkem živin či některými léky. Velké výkyvy v délce a síle menstruace by měly být důvodem k zamyšlení se nad svým životním stylem a nebo i důvodem k návštěvě lékaře.
Pokud je však Vaše menstruace pravidelná jako hodinky, doprovodné symptomy zanedbatelné či alespoň snesitelné, můžete být na své tělo pyšná a právem se radovat, protože jste zdravá a až přijde ten vhodný čas, připravená na početí Vašeho miminka.

Informace, které by se mohly hodit

Věděli jste, že zdravotní potíže spjaté s menstruací jsou v euroamerické společnosti dnes horší než dříve? Je to způsobeno tím, že průměrná žena dnes za svůj život prožije kolem 400 menstruací, zatímco na přelomu 19. a 20. století to bylo jen kolem 40 cyklů. To je zapříčiněno hlavně dnešním většinou menším počtem dětí a převažujícím kratším či zcela chybějícím kojením.

Během menstruačních dnů se možná potýkáte s nežádoucím a nepříjemným zápachem. Může za něj moci nějaký přetrvávající zánět, který se projevuje charakteristickým výtokem mimo cyklus. Častějším důvodem jsou ale vložky a tampóny napuštěné vonnými roztoky. Menstruační krev sama o sobě nezapáchá, ovšem jakmile se dostane do kontaktu s vonnou vložkou či tampónem, rozkládající se krev v kombinaci s vůní způsobí své. Řešením je kupovat si pouze neparfémované výrobky pro menstruační hygienu -


Copyright © 2015 SilnaMenstruace.cz - informace o menstruaci, která je příliš silná a o tom, jaká pomoc při silné menstruaci existuje.