Silná menstruace - menu
Silná menstruace - existuje pomoc při silné menstruaci?Úvod

Co se děje během menstruace

Silné krvácení

Jak zmírnit silnou menstruaci

Antikoncepce

Bolestivá menstruace versus bolesti
v zádech


Existuje pomoc při silné menstruaci?

Pokud je menstruace silná a bolestivá, je to pro každou ženu velmi nepříjemné a vyčerpávající období. A to ať už trpí jen jedním z uvedeného, nebo obojím. Bolesti mohou být natolik trýznivé, že ženu vyřadí každý měsíc na dva i tři dny z běžného života. Jak se jich zbavit? A jak ovlivnit sílu menstruačního krvácení?

Může se jednat o průvodní jev onemocnění

Pokud má žena pocit, že je její menstruace příliš silná a navíc ji třeba trápí i menstruační bolesti, měla by se poradit se svým gynekologem. Může se jednat o průvodní jev onemocnění (děložní myom, děložní polyp, karcinom dělohy, mimoděložní těhotenství, zánět, komplikace po porodu nebo potratu...). Rozhodně není na škodu znát názor lékaře! Pokud ale doporučí hormonální léčbu z důvodu nerovnováhy nebo prostě jen proto, že vlastně není co léčit, nemusí to žena hned přijmout. Doporučujeme vyzkoušet i jiné, šetrnější cesty k nápravě. O hormonální antikoncepci, jako řešení silné menstruace, si můžete přečíst v článku Antikoncepce jako pomoc při silné menstruaci

Vitamíny při silné menstruaci Vitamíny

Vitamíny lze brát ve formě tablet, ale lze také prostudovat seznam potravin, které je obsahují a obohatit o ně svůj jídelníček - Vitamíny v potravinách.
Vitamín E tlumí menstruační bolesti, zkracuje počet dní menstruačního krvácení a také může zmírnit sílu krvácení.
Vitamín B pomáhá zejména proti bolesti.
Vitamín C mírní krvácení. Není nic jednoduššího, než si dát před začátkem menstruace i během ní pomeranč nebo mandarinku a nebo si pochutnat na čerstvě vymačkané šťávě
z citrusů. Určitě tím nic nezkazíte!

Úprava jídelníčku

Žena s problematickou menstruací, by se měla před jejím začátkem vyhnout tučným a těžkým jídlům. Také alkohol neprospívá, protože při jeho pití se doslova rozproudí krev, což má na sílu menstruace velký vliv.

Bylinky

Domácím receptem našich babiček je taplá koupel asi týden před začátkem menstruace a poté teplý zábal z pelyňku, šalvěje, máty a medu na podbřišku. Napětí v děloze uvolňuje kmín, čaj ze skořice, hřebíčku nebo zázvoru. Pomůže i čaj z heřmánku, lipového květu nebo kozlíku lékařského. Nejsou-li po ruce tyto bylinky, pomůže majoránkový čaj. Když křeče provázejí i návaly, tak nálev z listů maliníku. Listy kontryhele omezují bolest i nadměrné krvácení - vhodný je silnější čaj třikrát denně.
Čerstvá kopřivová šťáva zastavuje krvácení dásní i nosu a může také pomoci při menstruačním krvácení.
Jednodušším způsobem než sběrem bylinek v přírodě je návštěva lékárny nebo bio-obchodu.

Dokonalou ženskou bylinkou je šalvěj
  • Měsíček zahradní - lze zakoupit sypaný čaj z květu, mast i kapky k vnitřnímu užití
  • Kontryhel - užívá se formou čaje, deset dní před počátkem menstruace až do jejího ukončení se pijí až 2 šálky nálevu denně
  • kapky z řebříčku
  • Bachovy květové esence pro ženy

Dokonalou ženskou bylinkou je také šalvěj. Je podobná ženským hormonům - estrogenu. Uživá se v pubertě, v přechodu či při nepravidelnosti menstruace. Zabraňuje návalům horka, přecitlivělosti a silnému krvácení. Tlumí nadměrnou menstruaci. Pití horkého odvaru - vyvolává opožděnou periodu. Má-li žena dělohu příliš vlhkou a kluzkou, pak se jí doporučuje čtyři dny před tím než se setká se svým mužem, užít velké množství šťávy šalvějové smíchané se špetkou soli. Pomůže jí to nejen otěhotnět, ale i donosit. Po potratu jako regenerační prostředek. Vhodná také u mladých děvčat, kde menstruace začíná s potížemi.

Homeopatie

Vydatnější menstruační krvácení - Arnica montana 9 CH - Pokud při menstruaci trápí ženu pocit rozbolavělosti a zhmoždění. Je mrzutá, lhostejná, nervózní. Nesnese bolest, celé tělo je přecitlivělé - má strach z doteku. Tvrdí však, že jí nic není a chce být sama. Dávkování: po dobu menstruace a ještě 1 - 2 dny po ní 2-3krát denně 5 granulí.
Dlouhotrvající menstruace s tmavou krví - China 9 CH - Trápí-li ženu bledost, únava, slabost. Následkem vydatného krvácení může mít také závratě, sluchové přeludy. Celkově je žena apatická, lhostejná, rozmrzelá, malomyslná. Dávkování: 5 granulí 1x denně.
Bolestivá menstruace - Colocynthis 9 CH - Při menstruaci nebo před ní žena popisuje vrtavé, nejčastěji levostranné bolesti ve vaječnících, které mají náhlý začátek a konec, tlak a teplo bolestem ulevuje. Při velkém neklidu pomáhá stočení do klubíčka. Potíže se mohou objevit po rozčilení, žena je extrémně podrážděná. Dávkování: 5 granulí opakovaně dle potřeby, při zlepšení stavu postupně vysadit.

Odpočinek

Žena by si během menstruace měla udělat čas sama pro sebe a pro odpočinek. Ztráta krve může vést k vyčerpání organismu, takže není zrovna vhodné naplánovat na toto období těžkou práci nebo takovou práci, který vyvolá napětí a stres.

Silná a bolestivá menstruace může být vyvolaná i psychickými problémy

Pokud má žena ze své menstruace nepříjemné pocity, může stres s tím spojený vyvolat i fyzické potíže. V dnešní době je bohužel menstruace často prezentována jako něco negativního a obtěžujícího. To je ale hloupost! Každá žena by si měla uvědomit, že menstruace patří k ženství jako takovému a s láskou k sobě samé přijmout také všechny aspekty ženského cyklu. K tomuto tématu doporučujeme navštívit webové stránky Cyklická žena.
Gynekolog Julius Török říká: „Není náhoda, že ženu trápí právě menstruační bolesti, a ne třeba bolesti kolene. Proto v případě bolestivé menstruace může výrazně pomoci i cílená psychoterapie. Původ bolesti totiž může být třeba v traumatu z dětství a to jde odstranit právě pouze terapií.“
Menstruační kalíšek Lunette Je důležité, aby si žena našla takové menstruační hygienické pomůcky, které jí budou vyhovovat. Spolehlivá ochrana při menstruaci je v dnešní době, kdy je kladen velký důraz na čistotu a perfektní vzhled, velmi důležitá. Vložky a tampóny prezentované v reklamách šťastnými ženami v bílých kalhotech nemusí být jen proto tou nejzdravější a nejpohodlnější variantou. Existují i další řešení jako například látkové vložky nebo menstruační kalíšek. V diskuzích najdete příspěvky od žen, které právě při používání kalíšku zjistili, že premenstruační bolesti i bolesti doprovázející menstruační krvácení jsou slabší nebo zcela zmizely. Důvod je právě ten, že těmto ženám vyhovuje tento typ menstruační hygieny, jsou více uvolněné a menstruaci přestanou řešit.


Nezapomeňte, že bolestivá menstruace může být průvodním jevem jiného onemocnění! Poraďte se i se svým lékařem.

Copyright © 2015 SilnaMenstruace.cz - informace o menstruaci, která je příliš silná a o tom, jaká pomoc při silné menstruaci existuje.