Silná menstruace - menu
Silná menstruace - existuje pomoc při silné menstruaci?Úvod

Co se děje během menstruace

Silné krvácení

Jak zmírnit silnou menstruaci

Antikoncepce

Bolestivá menstruace versus bolesti
v zádech
Antikoncepce jako pomoc při silné menstruaci

Předepsaná "pilulková" antikoncepce je jedním z nejčastěji užívaných typů léčby při silné menstruaci. Při užívání antikoncepčních pilulek narůstá děložní sliznice do menší výšky než je tomu při hormonálně neovlivněném přirozeném cyklu. Následně je pak samozřejmě i krvácení slabší, protože se odlučuje méně děložní sliznice.
Další "antikoncepční" možností je také hormonální nitroděložní tělísko. Po zavedení tělíska některé ženy přestanou menstruovat úplně (jedná se asi o 20% žen) a některým se menstruační krvácení výrazně sníží. Bohužel u některých žen se naopak po zavedení tělíska menstruační potíže zhoršují a také se zvyšuje riziko zánětu.

Výhody / nevýhody antikoncepce

Výhodou antikoncepčních pilulek je rozhodně to, že ve většině případů pomohou bolestivou a silnou menstruaci zmírnit nebo bolesti zcela pominou. Také problémy s pletí spojené s dospíváním tyto pilulky často vyřeší. A samozřejmě je to velmi pohodlná antikoncepční metoda pro oba partnery. Bohužel má tato antikoncepce řadu nevýhod, na kterou mladé dívky lékaři většinou neupozorní. Žena pak tyto "drobné nedostatky" odhalí až třeba po prvním těhotenství nebo ani to ne, protože už jí stihne gynekolog předepsat nové pilulky. Mnoho žen ale v diskuzích i článcích na internetu potvrzuje, že tato antikoncepční metoda měla velký negativní vliv na řadu věcí v jejich životě. Jedná se o:

  • zvyšování váhy
  • bolesti hlavy
  • nevolnosti
  • deprese
  • sníženou chuť na sex
  • ...

Ženě se také může stát, že poté co přestane hormony užívat zjistí, že ji předtím vybraný partner už vůbec nepřitahuje. K tomuto tématu doporučujeme článek Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?
Podívejte se na ženu před, během a po menstruaci. Vidíte pokaždé jinou ženu? Ano! A tyto změny jsou způsobené různými hladinami hormonů. Kromě viditelných změn se samozřejmě dějí i další, méně viditelné. A pokud žena užívá nějaké hormony navíc, samozřejmě své tělo chemicky ovlivňuje a upravuje. Proč je najednou tolik případů onemocnění karcinomem děložního čípku? Proč mají ženy takový problém otěhotnět přirozenou cestou? Nelze vše svádět na hormonální antikoncepci, ale na druhou stranu žádný gynekolog nepotvrdí, že tam spojitost být nemůže. Za vše mluví toto: "Teď už několik měsíců neberu vůbec žádnou hormonální antikoncepci. A změny? Užívání pilulek mi vyhovovalo, teď se ale cítím tak nějak lépe."

Tereza Tara: Hormonální antikoncepce připravuje ženy o divokost - Má užívání hormonální antikoncepce na naše zdraví negativní vliv? Dokumentaristka Tereza Tara toto dlouho opomíjené téma otevřela jako jedna z prvních v dokumentu nazvaném Hormonální akvárium.

Hanka Sládková, doktorandka na FSV UK: 1440 minut: Mrtvice versus antikoncepce - Riziko trombózy je malé, pojišťovny nehradí vyšetření genetiky a trombofilních mutací ženám, jimž je předepsána, pokud nemají případy cévních příhod v rodině.

Nehormonální nitroděložní tělísko

Velmi zajímavou variantou k hormonální antikoncepci je nehormonální nitroděložní tělísko. I když s bolestmi ani silnou menstruací Vám asi nepomůže, velkou výhodou je, že se jedná o stejně pohodlnou variantu antikoncepce jako je výše zmiňovaná hormonální antikoncepce, ale bez vedlejších chemických účinků.
Nitroděložní tělísko GyneFix Například nitroděložní tělísko GyneFix se od ostatních liší velmi malými rozměry. Snadno a bezbolestně ho může zavávádět vyškolený gynekolog. Protože je tělísko malé a flexibilní, vyhovuje tvaru a velikosti děložní dutiny prakticky všech žen a je vhodné i pro dívky a mladé ženy, které ještě nerodily. Je také lépe tolerováno a nevyvolává
nepravidelné nebo silné krvácení, kvůli kterému uživatelky nejčastěji požadují předčasné vyjmutí klasického tělíska. Tělísko se zavádí na pět let a velkou výhodou je jeho cena. V přepočtu na dny užívání je GyneFix mnohem levnější než moderní antikoncepční pilulky a další tělíska.
Na jakém principu tato metoda funguje? Malé měděné kroužky uvolňují ionty, které ničí spermie a působí jako prevence oplodnění vajíčka. Proto je možné GyneFix použít i jako postkoitální metoda s téměř stoprocentní ochranou proti otěhotnění, a to až do pěti dnů
po nechráněném pohlavním styku!
Dalším moderním nitroděložním tělískem je Goldlily. Poskytuje kromě účinku klasických tělísek i elektrochemickou ochranu a je tak velmi bezpečným antikoncepčním prostředkem. Spolehlivost je vyšší než 99,5%. Nosný profil tělíska je z umělé hmoty - měkký na omak a svým tvarem napodobující květ lilie - po zavedení lékařem se přirozeně přizpůsobí svému okolí, okamžitě účinkuje a působí spolehlivě po dlouhé roky. Podle tělesné konstituce lékař zvolí nejvhodnější tělísko, neboť se vyrábí v mini, krátkém a normálním provedení.

Přístroj na měření a vyhodnocení teploty - Cyclotest

Cyclotest - antikoncepce bez vedlejších účinků Další variantou antikoncepce bez vedlejších účinků je přístroj Cyclotest. Díky němu budete vědět kdy máte plodné dny. Pokud tedy přístroj používáte, nelze mít pohlavní styk bez ochrany (kondomu) každý den, v plodné dny je nutné mechanickou ochranu použít. Velkou výhodou je, že poznáte lépe fungování svého těla, budete se o sebe více starat a i to může pomoci tomu, že se Vaše menstruace zklidní a přestane být pro Vás nepříjemností.
Použití přístroje Cyclotest je velmi jednoduché. První den po menstruaci si změříte hned ráno, než vstanete, svou bazální teplotu. Přiložíte teploměr Cyclotestu pod jazyk a přístroj Vám okamžitě ukáže zda je v tento den riziko otěhotnění. Měření musí být každý den ve stejný čas +/- 2 hodiny.
Čím déle přístroj používáte, tím je měření přesnější. Cyclostest uchovává údaje z předchozích měsíců a konkrétní den vyhodnocuje i podle předchozích dat. Proto není možné aby jeden přístroj používaly dvě ženy.

Zkušenosti s přístrojem Cyclotest
Koupit Cyclotest


Copyright © 2015 SilnaMenstruace.cz - informace o menstruaci, která je příliš silná a o tom, jaká pomoc při silné menstruaci existuje.